ПроектДейностиВаленсияБарселонаМатериали

 

 

Уважаеми родители, ученици и приятели, Основно училище „Кирил Христов” e в края на изпълнението на проект ”Педагогика в зелено” по програма Еразъм Плюс.

 Целта на проекта беше чрез повишаване  квалификацията на четири педагози да се стимулират промени, които да модернизират нашето училище и въведат иновации в образователната среда и начините на преподаване. Желанието  ни е да подготвим учители, които да генерират промяната  и подготвят своите колеги за нея, интегрирайки  нови методи и инструменти на преподаване в нетрадиционна среда. Друга цел на европейската квалификация е придобиване на умения за адаптиране на учебното съдържание и образователната среда, основани природата и нейното опазване.

Европейската квалификация на учителите цели интереса и позитивното отношение на учениците към учебния процес.  Мотивацията им за работа  ще позволи на учителя да открива техните таланти. Осигуряването на квалифицирани педагози ще доведе до по-добра атмосфера в учебния час, активни участници и откриватели  в образователния процес. Прилагането на нови иновативни подходи като игрови подход, експеримент, откривателство са предпоставки за самостоятелно учене, оценяване и самооценяване. Поставените задачи и ангажираността на учениците в час ще стимулират тяхната отговорност и отчетност към учебния процес  като цяло. Реализацията на тази цел е стимул за учащите за включване в национални  и международни състезания, олимпиади. Новият подход на преподаване цели премахване на негативното отношение към училището и липсата на мотивация за учене у ученика. Повишаване  ефективността на училището като образователна институция. Усвоените нови ресурси и инструменти за работа  от педагогическите специалисти водят до трайни академични знания  по различните  учебни дисциплини.

Освен да осигури квалифицирани специалисти и повиши качеството на образование, тази европейска квалификация цели създаването на контакти на учителите извън рамките на училищната институция и създаване на връзки  между училището и образователни институции от други европейски страни.

Смятаме, че осъществихме целите на проекта и той вече е в своя край.

За финализиране на проекта сме подготвили онлайн анкета, която Ви молим да попълните тук:  https://forms.gle/U8ohKSm6x24Y6XpB7

Във връзка с изпълнението на проект ”Педагогика в зелено” по програма Еразъм Плюс.

На 8 юни се отбелязва Световният ден на океаните. Океанът е един отделен свят. На този ден се обръща внимание на опазването на океаните и значението им за човечеството. Океаните отъждествяваме с безграничност, необхватност, романтика и красота. Всички ние сме използвали изразите „океан от чувства“, „океан от знания“, „океан от мечти и надежди“. Този ден възпитаниците на ОУ „Кирил Христов“ заедно с г-жа Йовчева, г-жа Кирковска и г-жа Атанасова отбелязаха, като си припомниха за четирите световни океана, флората, фауната им и, разбира се, научиха повече за големите и красиви градове и курорти по крайбрежията им, които със сигурност ще посетят.

 

Във връзка с изпълнението на проект ”Педагогика в зелено” по програма Еразъм Плюс.

На 5 юни се отбелязва Световният ден на околната среда. Това е най-мащабното събитие, посветено на опазване на природата. В тази извънредна обстановка възпитаниците на ОУ "Кирил  Христов" се разходиха по пъстроцветната и многолика Земя с помощта на г-жа Йовчева, г-жа Атанасова и г-жа Кирковска, подготвиха и изгледаха презентации  за защитени природни обекти в България, които са посетили със съучениците си и с родителите си. Като участници в международни проекти учениците и техните ръководители обърнаха внимание на един от проблемите пред човечеството - непрекъснатото увеличаване на отпадъците, получени в резултат на човешката дейност.

 

15 май- Световен ден на климата

Обявен е от страните членки на Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата, подписана на 5 юни 1992 г. в Рио де Жанейро, Бразилия.

Във връзка с реализацията на проект „Педагогика в зелено“ 2019 – 1- BG01-KA101- 061869 по Програма „Еразъм +“ ключова дейност КД1 „Образователна мобилност за граждани“ сектор „Училищно образование“ на 24 март 2020 г., учениците от ОУ "Кирил Христов", учениците от Основно училище "Кирил Христов" отбелязаха на 15 май Световния ден на климата. Всеки избра сам как да се включи и да представи идеята си за предотвратяване на глобалното затопляне на Земята. Госпожа Атанасова, госпожа Йовчева и госпожа Кирковска се затрудниха, но изпълниха нелеката задача да изберат най-въздействащите и оригинални проекти.

Включиха се ученици от различни възрастови групи, в т.ч. и малките климатични детективи от 2 В клас с класен ръководител Цветелина Бойчева. Участие имаше и от 3 А клас с класен ръководител Теменужка Христова.

Някои от най-активните ученици участваха с повече от една проектна инициатива.

 Благодарим на всички участници! Всеки ще види труда си на видео стените в ОУ "Кирил Христов". Сега предоставяме на Вашето внимание част от творбите.

 На 18 май отбелязваме Деня на Белия щъркел, една от най-едрите птици на населените места. Белият дом е символ на дом, щастие и родителски грижи. Най-нетърпеливите вече изготвиха и изпратиха проектите си на госпожа Кирковска. До края на учебната година ни чака отбелязване и на други дати от Екологичния календар.

Как да спасим Земята от Глобалното затопляне? - Горън Гочев 3 "А" клас

Как да се справим с глобалното затопляне на Земята? - Валентин Калайджиев 7"В" клас

Действия срещу изменението на климата – огромното предизвикателство на нашето съвремие- Иван Делчев 6"В" клас

Действия срещу изменението на климата – огромното предизвикателство на нашето съвремие- Петър Бухчев 7"В" клас

Как да опазим Земята от глобалното затопляне- Кристияна Христозова 6"Д" клас

 

Във връзка с реализацията на проект „Педагогика в зелено“ 2019 – 1- BG01-KA101- 061869 по Програма „Еразъм +“ ключова дейност КД1 „Образователна мобилност за граждани“ сектор „Училищно образование“

Днес се чества Международният ден на Земята - един от най-големите нерелигиозни празници, отбелязвани по света.

За първи път празникът се отбелязва официално на 22 април, 1970 г. в САЩ и Канада. През 1990 г. празникът на Земята е обявен за международен, като България се включва в отбелязването му през 1993 г.

Всъщност България е една от първите страни, присъединили се към международното отбелязване. На 22 април 1992 г. тогавашният президент на Република България Желю Желев подписва клетвата в името на Земята. Над 30 хил. български деца се подписват под Декларацията за пълномощие за живот на Земята.

Декларацията е връчена на Конференцията на ООН за околната среда и развитието, проведена в Рио де Жанейро през юни 1992 г. Оттогава всяка година България участва в отбелязването на Деня на Земята и дава своя принос за по-чиста и здравословна околна среда, за съхраняване на живота на планетата.

На 22 април 2020 г. Денят на Земята отбелязва своята 50-та годишнина. Тазгодишната тема на кампанията е "Действия срещу изменението на климата – огромното предизвикателство на нашето съвремие". Изменението на климата е предизвикателство за бъдещето на човечеството и за функционирането на животоподдържащите системи, които правят света ни обитаем. Тази година отбелязването става в условията на извънредни мерки заради епидемията от коронавирус. Това е и една от причините EARTHRISE (глобалното движение за изменение на климата, водено от младежки климатични групи в координация с Earth Day Network - глобалния организатор на Деня на Земята) да постави нов глобален стандарт за Деня на Земята 2020 г.

Разгледайте нашата книжка: https://www.ourboox.com/books/%d0%b0%d0%bf%d1%80%d0%b8%d0%bb-%d0%bc%d0%b5%d0%b6%d0%b4%d1%83%d0%bd%d0%b0%d1%80%d0%be%d0%b4%d0%b5%d0%bd-%d0%b4%d0%b5%d0%bd-%d0%bd%d0%b0-%d0%b7%d0%b5%d0%bc%d1%8f%d1%82%d0%b022/

 

 

Във връзка с реализацията на проект „Педагогика в зелено“ 2019 – 1- BG01-KA101- 061869 по Програма „Еразъм +“ ключова дейност КД1 „Образователна мобилност за граждани“ сектор „Училищно образование“ на 10 април 2020 г. учениците от 4 „в“  клас участваха дистанционно с голямо желание и ентусиазъм  в създаване на проекти, свързани с ученото по Човекът и природата. По този начин се актуализираха и затвърдиха знанията им за различните групи организми, обитаващи различни места – равнини, низини,  гори, високи части на планини. Илюстрираха с примери видовото разнообразие  и приспособленията  на животните  и растенията  в различните  среди на живот /вода, суша/. Систематизираха информацията за проекта, като използваха план за работа. Представиха и любопитни факти.

 

 

ОТКРИТ УРОК с VI „В“ клас по повод 1 април- Международния ден на птиците

пред експерти от МОН и РУО- Стара Загоравъв връзка с реализацията на проект „Педагогика в зелено“ 2019 – 1- BG01-KA101- 061869 по Програма „Еразъм +“ ключова дейност КД1 „Образователна мобилност за граждани“ сектор „Училищно образование“. Урокът е мултидисциплинарен между учебните дисциплини- математика с учител Екатерина Йовчева и човекът и природата с учител Венета Кирковска. Място на провеждане: зелената класна стая на ОУ "Кирил Христов".

(надяваме се много скоро да успеем да реализираме този урок)

Във връзка с реализацията на проект „Педагогика в зелено“ 2019 – 1- BG01-KA101- 061869 по Програма „Еразъм +“ ключова дейност КД1 „Образователна мобилност за граждани“ сектор „Училищно образование“ на 24 март 2020 г., учениците от ОУ "Кирил Христов" участваха в мероприятието

Скъпи ученици, родители, колеги и приятели, знаете, че ОУ "Кирил Христов" участва в много европейски и национални проекти и инициативи, свързани с екологичния начин на живот. Към училището има създаден и еко клуб "Посланици на природата". В тази връзка Ви призоваваме да се включите в отбелязването на Часа на Земята 2020 от вкъщи. Тази вечер на 28 март (събота) заедно с милиони съмишленици по света символично изключете светлините между 20.30 и 21.30 ч. По този начин заедно ще покажем, че въпреки сериозното предизвикателство, пред което сме изправени днес, ние оставаме обединени около каузата да опазим нашия общ дом – Земята. Моля, дайте своя глас тук:

 https://www.wwf.bg/get_involved/earthhour/2020/?utm_source=WWF+Бюлетин&utm_medium=email&utm_campaign=d20a205706-earthhour2020-email-nlsubs-270320&utm_term=0_38133e1681-d20a205706-204288549&mc_cid=d20a205706&mc_eid=1be40fafab

Във връзка с реализацията на проект „Педагогика в зелено“ 2019 – 1- BG01-KA101- 061869 по Програма „Еразъм +“ ключова дейност КД1 „Образователна мобилност за граждани“ сектор „Училищно образование“ на 24 март 2020 г., учениците от ОУ "Кирил Христов" участваха в мероприятието

"ПРОЛЕТ С ДЕТСКИ РИСУНКИ"

Aтрактивна и много цветна пролетна инициатива реализираха учениците на ОУ "Кирил Христов".
 
 Вижте пролетта през погледа на детските очи:

http://ou4szkh.org/patron%20risunki%202020.gif

В изложбата участват рисунки на: Алекс Бонев 2в, Атанас Димитров 3д, Антония Анастасова 4в, Белослава Симеонова 3в, Вероника Ганева 6в, Виктория Петрова 3д, Валери Вълчев 4в, Габриела Пенева, Горън Гочев 3а, Дария Георгиева 4в, Денислава Вълчева 2в, Ивайла Цанева 4в, Иван 6 клас, Иван танев 4в, Карина Иванова 3д, Карина Костова 3а, Кая  Иванова 4в, Магдалена Георгиева 4а, Магдалена Пенкова 6д, Магдалена Димитрова 4в, Мария Добрева 6г, Мария Чоффо 6а, Мая Пенкова 6г, Неделина Стоева 3д, Николета Петрова 3д, Радина Георгиева 4в, Сиана Недкова, Сиана Сивова 6г, Стилиян Мирчев 6а, Теодор Иванов 4д.

 

 

Уважаеми ученици, родители, колеги и приятели, във връзка с реализацията на проект „Педагогика в зелено“ 2019 – 1- BG01-KA101- 061869 по Програма „Еразъм +“ ключова дейност КД1 „Образователна мобилност за граждани“ сектор „Училищно образование“ на 24 март 2020 г., учениците от ОУ "Кирил Христов" участваха в мероприятието

 

ПРАЗНИК НА ЦВЕТЯТА, ПОСВЕТЕН НА ПРАЗНИКА И ПРОЛЕТТА


Днес ще Ви представим един виртуален празник на цветята.

Бъдете здрави и не губете надежда!

Отправяме специален поздрав към всички Вас: https://www.facebook.com/104024360982560/videos/203950937705690/

(Снимките са ни изпратени от наши възпитаници.)

 

 

Във връзка с реализацията на проект „Педагогика в зелено“ 2019 – 1- BG01-KA101- 061869 по Програма „Еразъм +“ ключова дейност КД1 „Образователна мобилност за граждани“ сектор „Училищно образование“

22 МАРТ - СВЕТОВЕН ДЕН НА ВОДАТА

Уважаеми ученици, родители, колеги, приятели, днес освен патронния празник на училището ни, празнуваме и Световния ден на водата!

Водата е в основата на живота. Без нея всичко около нас би се превърнало на пустиня. Ние хората сме в състояние да опазим чистотата на водата и да не я пилеем напразно.

Нека всеки от нас с действията си докаже това!

 Като международен празник е предложен през 1992 г. по време на Конференцията за околната среда и развитието, проведена в Рио де Жанейро, а по решение на Общото събрание на Обединените нации 22 март се чества като Световен ден на водата от 1993 г. Оттогава тази дата се отбелязва с инициативи по целия свят.

Всяка година Световният ден на водата насочва към специфичен аспект от проблемите във водния сектор. През 2020 година темата е „Водата и климатичните изменения“ и тя е във връзка с една от основните цели в Програмата на ООН за устойчиво развитие до 2030 г., а именно: осигуряване на достъп до питейна вода и устойчиво управление на водните ресурси. С нарастването на населението на планетата нараства и търсенето на вода, което изчерпва природните ресурси и уврежда околната среда на много места. Опазването на качеството на водата и живота на Земята е споделена отговорност от всички заинтересовани страни – от хората и местните общности до държавните власти и международните организации.

  Решенията включват защита на естествените водните басейни като океани и влажни зони, адаптиране към климатичните изменения,  прилагане на интелигентни селскостопански техники и увеличаване на безопасното повторно използване на отпадъчните води.

 

С реализацията на проект „Педагогика в зелено“ 2019 – 1- BG01-KA101- 061869 по Програма „Еразъм +“ ключова дейност КД1 „Образователна мобилност за граждани“ сектор „Училищно образование“.

На 10 февруари 2020 г. (с малко закъснение, заради грипната ваканция), ученици от 7 "В" клас отбелязаха Световния ден на влажните зони. Занимателно и атрактивно Адриана, Моника, Петър и г-жа Кирковска представиха пред съучениците си от шестите класове, единайсетте Рамсарски територии в България. Интересно и вълнуващо беше за всички, когато започнаха образователните игри. Под формата на дебати малките природозащитници отстояваха компетентно мнението си. Най-много се хареса участието на децата от 2 "В" клас, те се включиха с рисунки. Като истински "енергийни детективи" те присъстват на всички събития, свързани с природата и опазването на околната среда. На финала на мероприятието на въпроси на учениците отговори г-жа Женя Мочева- главен експерт в РИОСВ- Стара Загора, направление "Биологично разнообразие, защитени територии и зони ".  Заместник директорът на училището г-жа Марияна Йотова, благодари на всички за интересно поднесената информация.

 

 

От 5 февруари до 7 февруари 2020 г. в град Поморие се проведе педагогическо ателие на специалистите от област Стара Загора по математика и български език и литература. Представители от ОУ "Кирил Христов" бяха г-н Здравко Мочев и г-жа Екатерина Йовчева. По време на педагогическото ателие експертите по математика - г-жа Деяна Димитрова и по български език и литература- г-н Иван Желязков им предоставиха възможност да споделят добри педагогически практики, свързани с реализацията на проект „Педагогика в зелено“ 2019 – 1- BG01-KA101- 061869 по Програма „Еразъм +“ ключова дейност КД1 „Образователна мобилност за граждани“ сектор „Училищно образование“.

 

 

 

Във връзка с проект „Педагогика в зелено” 2019-1-BG01-KA101-061869 по Програма „ЕРАЗЪМ +“ ключова дейност КД 1 „Образователна мобилност за граждани” сектор „Училищно образование” на 18.12.2019 г. учениците от 2 „В” клас проведоха открит урок по Околен свят в зала „Природа”. Второкласниците работиха по групи и коментираха промените, които настъпват в живата природа с промяната на климата през сезоните.

 

 

 

11 декември- международен ден на планините

 

Това, че планините в България са изключително богатство е безспорен факт, познат на мнозина. Забавно и ползотворно се оказа проучването и представянето на информация за тях от учениците от шестите класове, които се включиха за пореден път в инициативите по Проект „Педагогика в зелено”..... Самостоятелно или като екипна работа по класове бяха изготвени албуми, географски паспорти, постери и табла за планините. Част от материалите се представиха и в електронен вариант.

В началото на м. Декември учениците предадоха на своя учител по география и икономика Н. Атанасова готовите разработки. Най-добрите бяха представени на останалите участници в мероприятието на 11 декември 2019 в зала Природа.

Систематизиран и прецизно оформен албум на планините Рила, Стара планина, Родопи и Пирин представиха учениците от 6 а клас. Информацията, която са подбрали има основни компоненти, по които са характеризирали планините и те са: местоположение, релеф, климат, особености на релефа, защитени територии

/ Национални паркове и резервати/ и представители на флората и фауната. Сериозно внимание учениците поставят на вертикалната зоналност при растителността и опазването на растителните видове- бук, дъб, смърч и ела, на представителите на средноевропейската и евросибирската фауна- дива коза, елен, мечка, орел, дрозд и др. Отличната работа на Деница, Мария Колева, Калоян , Пламена и Ивайла беше харесана от всички ученици и те получиха много похвали за съдържанието и оформлението.

Слави от 6 д клас се е спрял на информация за чудната планина Родопи. „Който не видял Родопите през живота си, той не е видял България”е мотото под което е оформен неговия албум. Съучениците му Валентин и Стефани са впечатлени и разказаха за Пирин и Рила. Разказаха любопитни факти за имената на върховете.

Интересни се оказаха Географските паспорти на Пирин, Витоша и Стара планина, които са екипна работа на ученици от 6 г клас. Учениците от същия клас Мария, Камелия, Мая и Сияна оформиха и интересни табла. Обърнаха внимание, че част от снимките са от национални паркове и резервати. Учениците бяха впечатлени от факта, че макар и малка по площ нашата страна се нарежда на едно от челните места по броя на Националните паркове, резервати и защитени територии. Към тази информация допълнения направиха и Гергана и Даная от 6 б клас за своите книжки за Пирин и Стара планина.

Голяма активност в събирането и поднасянето на информация показаха учениците от 6 в клас - Симеон, Митко, Виктор, София, Вероника, Рая и Габриела. Част от тях разказаха за хубавите преживявания по време на семейните екскурзии и походи. Припомниха за поддържането на чистотата на планините и реките, което зависи от всички нас. Най-добре се представиха Вероника с албум за планината Пирин и Симеон с комбиниран албум за планините с превод на информацията на английски език. Една от неговите лични мисии ще бъде да разказва на свои познати от чужбина колко уникална и разнообразна е нашата природа. Това е така, защото децата могат да са най- дейните и отговорни посланици на природата по света!

Разнообразната и полезна информация за планините обогати знанията на учениците , но най-хубавото беше обещанието дадено от тях да обичат, познават и пазят планините. Представителите от всички класове избраха финалните думи от албума на 6 а клас: „Планините ни учат, че не всичко на този свят може да бъде рационално обяснено!” за повод за размисъл и природосъобразно поведение към природата в България.

 

 

 

 

 

Във връзка с проект „Педагогика в зелено“ 2019 – 1- BG01-KA101- 061869 по Програма „Еразъм +“ ключова дейност КД1 „Образователна мобилност за граждани“ сектор „Училищно образование“- Международният ден на планината 11 декември се отбеляза от учениците от 3 „а“ и 4 „в“ класове.

Един по- различен час по Човекът и обществото, който изобилстваше от проекти, стихотворения, легенди, презентации за планините.

Учениците разказаха за биологическото разнообразие, резерватите, националните паркове и за едни от най- популярните места за почивка в българските планини. Убедиха се , че планините са дом и на много редки животински и растителни видове.

За да се пазят планините, децата сами посочиха правила, които трябва да спазват:

Да не късат безразборно билки и цветя!

Да уважават мира и спокойствието на животинския свят в планините!

Да се вслушват в съветите на планинските водачи!

Да пазят горите!

Гости бяха г-н Милен Миланов – управител на СД “Сърнена гора“ и г- жа Петя Кънчева- треньор. Под тяхно ръководство осъществихме демонстрация по планинско ориентиране в училищния двор, което беше интересно и полезно за учениците.

Честит празник на всички планинари!

 

 

 

                                           

 практическа математика

С учениците от 6 "Д" клас се проведе забавен час по математика в зелената класната стая, във връзка с проект „Педагогика в зелено” 2019-1-BG01-KA101-061869 по Програма „ЕРАЗЪМ +“ ключова дейност КД 1 „Образователна мобилност за граждани” сектор „Училищно образование”.  По време на часа учениците разсъждаваха и решаваха практически задачи на фермера и строителя, свързани с призма и пирамида.

 

 

 

В „ Дни на партньорство”, успешни практики обмениха ОУ „Кирил Христов” Стара Загора

и ОУ „Христо Смирненски” Карнобат

На разменни начала, в рамките на пет дни /6,7,8,14 и 15.ХІ.2019 г./, учители и ученици от двете училища представиха свои модели на работа и обмениха добри училищни практики.

В Карнобат училищните иновации бяха показани главно като клубна дейност, докато тук, в Стара Загора, в ОУ „Кирил Христов” моделът беше съсредоточен в две паралелки.

В урочната иновационна дейност , домакините от ОУ „Кирил Христов” показаха интересен урок: „ Математически приключения с птици”. В рамките на един учебен час, учениците решаваха задачи и разказваха за птичия свят. Във връзка с глобалната тема  по проект „Педагогика в зелено” 2019-1-BG01-KA101-061869 по Програма „ЕРАЗЪМ +“ ключова дейност КД 1 „Образователна мобилност за граждани” сектор „Училищно образование”, гостите посетиха Спасителния център „Зелени балкани”.

 

 

 

 

 

Учениците от 2 „В” и 2 „Д” класове проведоха забавен час по ФВС и ОС сред природата, във връзка с проект „Педагогика в зелено” 2019-1-BG01-KA101-061869 по Програма „ЕРАЗЪМ +“ ключова дейност КД 1 „Образователна мобилност за граждани” сектор „Училищно образование”. Посещението на природната забележителност ”Старият чинар” в парк „Бедечка” се проведе под формата на пешеходен туризъм, съчетан със забавни игри и знания за вековното дърво, величествено и гордо устоявало на природните стихии, на неволите и бедите на поробения ни народ, оцеляло по време на опожаряванията на града ни и дочакало неговото Освобождение. При общуването си с природата децата разнообразиха емоционалните си преживявания, обогатиха се с нови усещания, възприятия и представи за заобикалящата ги действителност.

 

 

 

 

Вълнуващ и незабравим час по Околен свят, на тема- „Разказвам за труда на хората в моето селище’ по проект „Педагогика в зелено” 2019-1-BG01-KA101-061869 по Програма „ЕРАЗЪМ +“ ключова дейност КД 1 „Образователна мобилност за граждани” сектор „Училищно образование”, проведоха учениците от 2 „В” клас в зала ПРИРОДА. Гост беше г-н Камен Диков, председател на консултативния съвет по зеленчукопроизводство към област Стара Загора и член на Националната асоциация на зърнопроизводителите, който акцентира върху производството на здравословни храни в синхрон с природата. Второкласниците коментираха професиите и труда на хората в града и на село и взаимната свързаност между тях.

 

 

 

 

В Основно училище "Кирил Христов", във връзка с проект „Педагогика в зелено” 2019-1-BG01-KA101-061869 по Програма „ЕРАЗЪМ +“ ключова дейност КД 1 „Образователна мобилност за граждани” сектор „Училищно образование” - Международният ден на Черно море 31октомври се отбеляза с урок по география, който проведоха учениците от седмите класове в Зелената класна стая. Те подготвиха информация за биоразнообразието, за черноморските страни, за икономическите ползи, които имат от морето, за тяхното партньорството и сътрудничество. По-емоционални се оказаха данните, с които се алармира за замърсяването на водите и нарушеното биологично равновесие, за тревожните данни, водещи към екологична катастрофа. Изготвените табла, макети, рисунки и плакати имаха за цел да разбудят нашето екологично съзнание, защото поколението на тези ученици са бъдещите моряци, еколози, биолози, подводни археолози и много други. Те са тези, които ако пазят, почистват и разумно използват ресурсите, ще имат Черно море за себе си и идните поколения.

Във връзка с проект „Педагогика в зелено” 2019-1-BG01-KA101-061869 по Програма „ЕРАЗЪМ +“ ключова дейност КД 1 „Образователна мобилност за граждани” сектор „Училищно образование”

И през тази есен кампанията „Национална седмица на четенето“ стартира в нашето училище. Днес, 22 октомври, ученици и учители, отново сме готови да дадем старт на „надбягването“. Първият ден от инициативата премина под надслов „Маратон на четенето“ . Инициативата се проведе в класната стая на открито, във връзка с проект „Педагогика в зелено“. Учениците от 4-ти „д“ с желание и ентусиазъм четоха на по-малките си съученици от 3-ти „д“ клас. Третокласниците се състезаваха за най-добро разбиране текста и показаха интереса си не само към книгите от учебната програма, но и към четенето въобще. Учениците разбраха, че четенето е много забавно и интересно извън класната стая.

 

Във връзка с проект „Педагогика в зелено” 2019-1-BG01-KA101-061869 по Програма „ЕРАЗЪМ +“ ключова дейност КД 1 „Образователна мобилност за граждани” сектор „Училищно образование”, учениците от 2 „В” клас, с класен ръководител Цветелина Бойчева, се докоснаха до природата в час по изобразително изкуство- разширена подготовка. Гости на часа на открито бяха родители на децата, които с желание ги придружиха . Вдъхновени от прекрасния парк „Аязмо”, свежия въздух и приятната разходка, второкласниците с удоволствие рисуваха животни, на тема-„Пъстър зоопарк”.

 

 

 

 

Във връзка с проект „Педагогика в зелено” 2019-1-BG01-KA101-061869 по Програма „ЕРАЗЪМ +“ ключова дейност КД 1 „Образователна мобилност за граждани” сектор „Училищно образование”.

Днес 17.10.2019 г., часът по математика за учениците от 6”А” клас при ОУ ”Кирил Христов” беше истинско забавление. Темата на урока: „Намиране на дължина на окръжност и лице на кръг. Практически задачи.”

В парк „Зеленият клин”, учениците се разделиха на пет групи и всяка група получи работен лист. Учениците научиха как да намират възрастта на дърво без да го отсичат, търсиха, радиуси, диаметри, отсичаха дънери, изминаваха път и какви ли не още „сложни неща”... След този час нямаше недоволни и всички се убедиха, че математиката все пак може да бъде много лесна и безкрайно интересна.

Чрез този вид обучение, извън класната стая, учениците откриват връзките между различните предметни области и приложението на изучавания материал в различни аспекти на живота. Провеждането на подобни уроци стимулира учениците към оригинално, критично и креативно мислене. Резултатът от такъв интегриран модел на учене води до развиване на навици за общуване и диалог, работа в екип, мотивиране на децата и активното им участие в учебния процес.

 

 

 

Във връзка с проект „Педагогика в зелено” 2019-1-BG01-KA101-061869 по Програма „ЕРАЗЪМ +“ ключова дейност КД 1 „Образователна мобилност за граждани” сектор „Училищно образование”.

На 14.10.2019г. учениците от 2 „В” клас с класен ръководител Цветелина Бойчева проведоха урок по четене в класната стая на открито. В произведението „Есен” на Божидара Ангелова децата разкриха красотата, която носи есента с чудните си багри, вълшебствата на природата и необходимостта на всеки един от нас от нея. Усвояването на знания извън сградата на училището се превърна в незабравим час за второкласниците.

 

Във връзка с проект „Педагогика в зелено” 2019-1-BG01-KA101-061869 по Програма „ЕРАЗЪМ +“ ключова дейност КД 1 „Образователна мобилност за граждани” сектор „Училищно образование”.

„Учим за гората“ под това мото се проведе поредната сбирка на клуб „Посланици на природата“ с ръководители Венета Кирковска и Екатерина Йовчева. Гората на България е националното богатство, което трябва да се пази! Учениците се срещнаха с г-н Иван Чергеланов и г-н Данаил Динев от Държавно горско стопанство Стара Загора, които им представиха презентация и филм за лесовъдството. Учениците от ОУ "Кирил Христов" получиха покана да се включат в залесяването със своите учители и родители, организирано от Държавно горско стопанство Стара Загора на 9 ноември /събота/ 2019 г. Интересно, нетрадиционно и вълнуващо премина събитието в зала "Природа". Разбира се има още какво да се научи за гората, за професията на горските служители, за значението на горите и грижите за тях. Очакват още срещи, разговори и общи инициативи с нашите приятели от Държавно горско стопанство Стара Загора.

 

Във връзка с проект „Педагогика в зелено” 2019-1-BG01-KA101-061869 по Програма „ЕРАЗЪМ +“ ключова дейност КД 1 „Образователна мобилност за граждани” сектор „Училищно образование”, днес в нашето училище настъпи истинско оживление в 4. а клас - иновативна паралелка в начален етап. С много вълнение малките възпитаници на госпожа Катя Георгиева говориха за есента и "Есенният вятър" на Иван Теофилов в часа по литература. Гости на иновативния час, проведен в нетрадиционна обстановка -  малкия двор на училището, бяха родители на децата. Те разказаха на учениците интересни факти свързани с природата и ветровете. С рубриката "Фотоминутка" - "Есента в училищния двор",  четвъртокласниците от 4. а клас впечатлиха с есенните "открития" в двора на училището.

 

Във връзка с проект „Педагогика в зелено” 2019-1-BG01-KA101-061869 по Програма „ЕРАЗЪМ +“ ключова дейност КД 1 „Образователна мобилност за граждани” сектор „Училищно образование” , ученици от ОУ „Кирил Христов” с ръководители Екатерина Йовчева и Венета Кирковска проведоха изнесен урок на тема: „Текстови задачи за движение, изучавани в учебните предмети Математика и Човекът и природата и дивата природа”. Урокът беше посветен на 4 октомври- Световния ден за защита на животните. Денят, в който хиляди природозащитници по цял свят и организации за закрила на животните го отбелязват. Началото му е поставено през далечната 1931 г. от участниците в международен конгрес на еколозите, проведен във Флоренция.

Урокът се проведе в Спасителен център за диви животни „Зелени балкани”- гр. Стара Загора. Дейността на Спасителния център на Зелени Балкани е уникална по рода си и единствена за България. Центърът приютява бедстващи диви животни от цялата страна. Тук те се лекуват и след пълното си възстановяване се връщат отново в дивата природа. За съжаление някои от пациентите са със сериозни увреждания, и въпреки положените от екипа грижи, не могат да се възстановят напълно. Такива животни остават за винаги обитатели на Центъра. За тях се полагат ежедневни грижи, за които са необходими допълнителни средства.

"Някога летели ли сте на борда на самолет"? - така започна урокът. Смятаме, че едно от най-големите предимства да пътуваш по въздуха е, че можеш да изминеш голямо разстояние за наистина кратко време. Горе в небето няма светофари или задръствания и всичко става по-бързо. Точно поради тази причина много завиждаме и на птиците. Те нямат нужда от самолетен билет или гориво – просто размахват крила и могат да отидат където си поискат, да видят света от по-високо и по-различно. Вие някога мечтали ли сте да имате способност за летене? Няма ли да е хубаво да можете да поспите още един час сутрин преди да отидете на училище, защото ще знаете, че летите и ще стигнете бързо? Но точно колко бързо? Чудили ли сте се някога коя е най-бързо летящата птица в света... Направо ви казваме, че тази титла принадлежи на сокола скитник. Още по-интересното е, че птици от този вид могат да бъдат намерени навсякъде по света, с изключение на Антарктида. Соколът скитник е граблива птица, която ловува други пернати и дори прилепи. Той лети из небето и може да забелязва плячката си от много високо. След като види храната си соколът може изведнъж да се насочи бързо надолу. Това движение много прилича на гмуркане, само дето скоростта достига до 320 километра в час. Можете ли да си представите това? Помислете за последния път, когато пътувахте по магистрала със семейството си. Ако пътувате в семейната кола с около 80 км/ч това е само една четвърт от скоростта, която един сокол скитник достига по време на своето „гмуркане“. И това е само средната скорост. През 2005 г. е записан истински рекорд на птица от този вид. Тогава този сокол се е движел с цели 390 километра в час. Дори гепардът е по-бавен, представяте ли си?
Пернатите от този вид не просто летят бързо, те могат да изминават огромни разстояния с тази си скорост. Един сокол скитник изминава средно около 24 140 километра за една година, докато ловува или си върши свои други работи. Когато ловува, обикаля определен район на голяма височина, понякога от порядъка на километри. Избира определена жертва и атакува само нея. Атаката започва, когато птицата навлезе с летене в ловния периметър. Тогава соколът скитник започва да пикира и когато наближи, забавя леко скоростта и достига жертвата по типичен за соколите начин – „на игра“ се опитва да я перне с нокти и нарани.
Соколът скитник има много специални характеристики, които му позволяват да лети толкова бързо. От много леки, кухи кости и аеродинамични пера до извити криле и силни гръдни мускули, създадени единствено и само за развиване на висока скорост. Не всичко обаче свързано с такава сила е хубаво. Докато другите птици, които летят по-бавно и полека могат да правят това за дълги периоди от време, соколът трябва да каца и да си почива по-често. Соколът скитник е застрашен вид в България, включен в съответната категория в „Червената книга на република България“.

В краят на урока учениците се включиха в Осиновителната програма на Спасителния център за диви животни, която цели да подпомогне дейността на единствената в страната “болница за диви животни”. Учениците от екоклуб „Посланици на природата” осиновиха розовия пеликан Груйо.

 

 

Във връзка с проект „Педагогика в зелено” 2019-1-BG01-KA101-061869 по Програма „ЕРАЗЪМ +“ ключова дейност КД 1 „Образователна мобилност за граждани” сектор „Училищно образование”,  Еко клуб „Посланици на природата” към ОУ „Кирил Христов” с ръководители Екатерина Йовчева и Венета Кирковска се включиха в европейската седмица на мобилността на 17 септември съвместно с експертите Димка Петкова и Емил Чатов от РИОСВ- гр. Стара Загора.

Кампанията „Европейска седмица на мобилността“ на Европейската комисия се провежда всяка година в периода 16-22 септември и е насочена основно да насърчи европейските общини да въвеждат и подпомагат устойчивия транспорт и начини на придвижване. За 2019 година темата на кампанията е „Безопасно ходене и колоездене“ и се провежда под мотото „Върви с нас!“.

Атмосферното замърсяване представлява главен риск за човешкото здраве в много големи модерни градове. Всеки град се бори с различен тип замърсяване, тъй като замърсителите се влияят от голям брой фактори – естествени и антропогенни. Учениците от еко клуба се разходиха край езерото „Загорка” като научиха начините за намаляване на замърсяването, които включват:  намаляване на превоза и потреблението на горива, преминаване към електрически автомобили, по-екологичен градски транспорт и изграждане на мащабни велосипедни мрежи.

Използвайте алтернативни начини на придвижване…..!

При всяка възможност използвайте алтернативни начини на придвижване, което ще рече да оставите автомобила си в гаража и да пътувате с градския транспорт, скутер, мотопед, велосипед или пеша. Добър вариант за придвижване в града е съседско обединяване и използване на един автомобил от повече хора, както и корпоративната мобилност – организирано придвижване на служителите на фирми към работното им място.

 В края на обучително- информационната разходка, учениците призоваха обществеността да вървят повече пеш или с велосипеди.

 Ходете пеш – движете се!

Намалете употребата на автомобила си, колкото е възможно! Редовното ходене пеша оказва благотворно влияние върху здравето Ви. Това е съществена част от Вашият принос към опазване чистотата на атмосферния въздух. Води до намаляване на задръстванията, шума и произшествията. Движете се – внесете промяна в себе си и околната среда.

Разпространявай идеята!

Споделете тези идеи в работа,  училище, сред приятелите. Разпространявайте идеята! Стъпка по стъпка, дайте своя принос за опазване чистотата на  въздуха в нашия град.

Учениците, които са използвали велосипед или са дошли пеш на училище, получиха награди от РИОСВ- гр. Стара Загора.

 

Във връзка с проект „Педагогика в зелено” 2019-1-BG01-KA101-061869 по Програма „ЕРАЗЪМ +“ ключова дейност КД 1 „Образователна мобилност за граждани” сектор „Училищно образование”.

Госпожа Екатерина Йовчева - координатор на проект „Педагогика в зелено“- 2019-1-BG01-KA101-061869- по Програма „ЕРАЗЪМ +“ ключова дейност КД 1, „Образователна мобилност за граждани”, сектор „Училищно образование”, представи информационна презентация, с която запозна учителите от Основно училище "Кирил Христов" с целите, задачите и очакваните резултати за проекта, по който ще работи училището.

Във връзка с проект „Педагогика в зелено” 2019-1-BG01-KA101-061869 по Програма „ЕРАЗЪМ +“ ключова дейност КД 1 „Образователна мобилност за граждани” сектор „Училищно образование”.

Госпожа Екатерина Йовчева представи презентацията "Да учим сред природата" , с която запозна учениците от прогимназиален етап с проекта „Педагогика в зелено“- 2019-1-BG01-KA101-061869- по Програма „ЕРАЗЪМ +“ ключова дейност КД 1, „Образователна мобилност за граждани”, сектор „Училищно образование”, по който училището работи.

Във връзка с проект „Педагогика в зелено” 2019-1-BG01-KA101-061869 по Програма „ЕРАЗЪМ +“ ключова дейност КД 1 „Образователна мобилност за граждани” сектор „Училищно образование”.

Госпожа Цветелина Бойчева запозна учениците в начален етап с проекта „Педагогика в зелено“- 2019-1-BG01-KA101-061869- по Програма „ЕРАЗЪМ +“ ключова дейност КД 1, „Образователна мобилност за граждани”, сектор „Училищно образование”, по който училището работи. След презентация „Твоята планета се нуждае от теб” и дискусия децата осъзнаха колко важна е Земята и нейното опазване, колко много НИЕ зависим от природата, а не тя- от нас. Учениците с интерес и ентусиазъм обещаха да се грижат за околната среда и да се включат във всички инициативи, свързани с екология.

 

Във връзка с проект „Педагогика в зелено” 2019-1-BG01-KA101-061869 по Програма „ЕРАЗЪМ +“ ключова дейност КД 1 „Образователна мобилност за граждани” сектор „Училищно образование”.

Първата дейност по проекта е отбелязването на 5 юни - Световния ден на околната среда. Ученици от 5 „В” 6 „А” и „Г” клас, както и техните ръководители г-жа Венета Кирковска, г-жа Недка Атанасова и г-жа Екатерина Йовчева поканиха гости от БАСЕЙНОВА ДИРЕКЦИЯ – гр. ПЛОВДИВ - Цветелина Кънева- директор, Лиляна Бърганова и Марин Маринов- експерти. От РЕГИОНАЛНА ИНСПЕКЦИЯ ПО ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ- СТАРА ЗАГОРА- инж. Диана Вълканова- Началник отдел „Контрол на околната среда“ и Станислав Русев- специалист към Регионална лаборатория към Изпълнителна агенция по околна среда. От РЕГИОНАЛНО УПРАВЛЕНИЕ ПО ОБРАЗОВАНИЕ- СТАРА ЗАГОРА- Кузман Кузманов- старши експерт по природни науки,  както директора на училището г-н Балъкчиев, зам. директорите г-жа Йотова и г-жа Манджукова на своя урок по география и икономика на тема "Океаните на Земята". Предварително сформираните екипи разказаха за всеки един от океаните- Арктичен, Индийски, Атлантически и Тихи. Представиха информация за местоположението на океаните, особеностите на релефа, климата и организмовия свят. Основно внимание и с голяма тревожност те обърнаха на въпроса за опазването на екологичното равновесие в Световния океан. По покана на г-жа Недка Атанасова гост на урока беше Капитан далечни плавания Калин Христов, баща на учениците от класа Ива и Калоян. Така неговия емоционален разказ направи разходката през морета и океани вълнуваща и незабравима. Снимките от личния му архив на красивата морска шир, интересните истории за пирати и акули, за отпадъците дори и в дълбоководните падини, за държавните политики и международни конвенции, впечатлиха учениците. Те задаваха въпроси, правеха изводи и се надпреварваха да дават примери за последиците от необратимото замърсяване на океаните. Урокът завърши с обещанието на децата да пазят чистотата на сушата и водата на нашата планета, защото тя е наш общ дом. Празникът бе съпътстван с игра- презентация „Пътуване във времето“, въпроси, казуси и обещания за по-отговорно отношение към средата, която ни заобикаля. Малки и големи се забавляваха и така неусетно премина събитието. Инициативата завърши на любимото за всички място за отдих „Зеления клин“. Учениците и техните ръководители посетиха лабораторията за измерване на чистотата на въздуха, намираща се на „Зеления клин“ и заедно с г-н Станислав Русев- специалист от Регионалната лаборатория към Изпълнителна агенция по околна среда на практика отчетоха състоянието на въздуха. Обогатени с нови знания и убедени в това, което правят, младите природозащитници обещаха да се срещнат отново в началото на учебната година. Учениците получиха грамоти и подаръци.

Във връзка с проект „Педагогика в зелено” 2019-1-BG01-KA101-061869 по Програма „ЕРАЗЪМ +“ ключова дейност КД 1 „Образователна мобилност за граждани” сектор „Училищно образование”.

 

Нова зала „Природа“ откриха в ОУ „Кирил Христов“ Стара Загора

Съвсем в края на учебната година и началото на лятната ваканция, Основно училище „Кирил Христов“ изненада с поредното си нововъведение – зала „Природа“. Идеята е взаимствана от частен колеж в Истанбул. С въображението на педагогическия съветник и дизайнер Георги Павлов и неуморимия директор Господин Балъкчиев, да предприема разумни рискове в името на училището, доста голямото избено помещение е превърнато в прекрасна, уютна, многофункционална зала. Обзаведена е с много вкус с екологични подръчни материали, решени ярко цветово. Има 55 удобни седящи места, екран за мултимедии, различни многоцветни модули. Осветлението е елегантно. Има нова подова настилка, а допълнително внесените елементи и огромни постери по стените, създават усещането за простор и природа.

Тук ще се провеждат часовете по природни науки и извънкласни дейности по проект "Педагогика в зелено" по програма Еразъм плюс -обясни г-н Балъкчиев. Освен това, нашето училище е обект на много посещения и това е удобно място да посрещане на гости. Тази зала е красив подарък за нашите деца и моите колеги. Но съм категоричен, че всичко, което сме постигнали е дело на целия ни колектив, за което отправям моята сърдечна и искрена благодарност“, каза директорът.

На официалното откриване присъстваха Иванка Сотирова, зам.-кмет на Община Стара Загора, Красимир Червилов, зам. областен управител, Николай Диков, председател на групата на общинските съветници от ГЕРБ, директорът на ДГ No 66 „Детски рай“ Силвия Стоянова, както и всички преподаватели в училището. За първи път в училището гостува Владимир Николов, праправнук на патрона Кирил Христов със семейството си – дъщерята Александра и съпругата Юлиана Николови.

Училището е в много добро състояние, каза Иванка Сотирова. Тук децата се чувствуват уютно и приятно. Часовете им в училище са много добре уплътнени. Колкото пъти съм идвала и в учебен режим, няма онова шумене, боричкане, тичане по коридорите. Децата са дисциплинирани. Всичко това се случва, защото са поставени в много съвременни, хигиенизирани условия, които им предлагат удобство и най- вече много възприятия не само на наука, но и на много обща култура.

Благодаря на близките на Кирил Христов, че посетихте училището. Знаем какви са дефицитите на младите хора за познаването на историята, още по-малко на литературата. Но например алеята „Стара Загора“ с присъствието на всички

знакови старозагорски поети, алея „България“, арт зоната с изложбите, Галерията на българските владетели и пр, изключително много възпитава и то по много неформален начин. Хвала на училището и на всички колеги, които сте в това училище, защото всички достижения са плод и на вашата инициативност и на прякото ви участие, каза зам.кметът. Зная, че всичко се случва с инвестиция на финансови средства, но за това училище, след ремонтирането и пребазирането му, от общинския бюджет не се отделяни пари. Това говори за правилно управление на бюджета на училището, но и умението да привличаш съдействието на родителите и да увличаш колегите. Ако я няма тази атмосфера, а в нея всички сте участници, няма как да се случи. Затова, когато се организират форуми на общински, регионален и национален характер, всички искат да са в Основно училище „Кирил Христов“. Училището стана най-предпочитаното в Стара Загора. За последните години броят на учениците се е увеличил приблизително с 370 деца. Това прави ревниво отношението на другите училища, което е характерно за нашата народопсихология. Но в същото време всеки трябва да си даде сметка как това се постига. Нищо не се получава даром или свище“.

Госпожа Сотирова пожела на всички много здраве, хъс в работата и нови успехи.

Благодаря на всички вас за това, което видях и което с общи усилия сте постигнали. Училището е прекрасно и иновативно. Ще се радваме отново да дойдем тук“, сподели праправнукът на Кирил Христов.

В края на учебната година, на коридора на четвърти етаж, е открита и алея „Стара Загора“. Тя е решена изцяло в зелен цвят, цвета на Града на липите. От край до край на северната стена са поставени малки знаменца с герба на града. Под тях са подредени снимки и кратки текстове за поетите на Стара Загора. Тук четем и обяснението защо и кога градът е наречен „Град на поетите“.

Стара Загора е поетичен феномен. Няма такъв град нито в българската, нито в европейската литературна история,- научават учениците от прогимназиалния курс.- За период по-кратък от век, в Стара Загора са родени и работили автори, чието творчество отдавна е надхвърлило националните ни граници.

С духовното прозвище „Град на поетите и липите“ Стара Загора е отличена в българския литературен и културен живот още в далечната 1919 г. В продължение на две десетилетия 1891-1913 г. високото литературно творчество на България, приема в елита си повече от 20 старозагорци, чиито произведения се вграждат в златния фонд на националната ни класация“ .

А патронът на училището Кирил Христов казва:“Без Стара Загора няма българска литература“!

От южната на алеята „Стара Загора“ са поставени големи цветни постери на забележителности от любимия парк „Митрополит Методий Кусев“ – сакралното Аязмо.

Гостите разгледаха специализираните кабинети, физкултурните салони и английския двор със средиземноморска и декоративна растителност, арт зоната с експонираните изложби, преминаха през алея „Балкани“ и алея „Европа“, надникнаха в класните стаи, заредени с модерни технически средства, застояха се в музея на Кирил Христов.

За прапрадядо си Кирил Христов зная от спомените на покойната ми вече майка Невена Христова. Зная за голямата му любов с Нойми в Прага, за съхранените му писма, за поезията му.

За мене беше чест да подаря на училището пръстена на Кирил Христов. Носел го е на показалеца на дясната си ръка. Има и портрети с него. Навремето майка ми го е подарила на Венко Александров – организатор на масоните в България. Беше главен анестезиолог на Военна болница. Когато почина майка ми, д-р Александров се срещна с мене и ми го върна. Веднага го дарих на училището. 170 оригинални писма, които Кирил Христов е писал до дъщеря си, до дядо ми, които са публикувани в книга, ще даря също на това хубаво и подредено училище. Ще подаря и единствения барелеф на поета, както и неговата писалка.

Във възторг съм от училището, което единствено в България носи името на моя прапрадядо Кирил Христов. Благодаря на хората, които се грижат за него. Впечатлен съм от музея на Кирил Христов – богат и подреден, включително и снимки на майка ми притежава, която също е направила доста дарения на дядо си“, каза г-н Николов.

Владимир Николов е възпитаник на УНСС и е управител на фирма.

 

Във връзка с проект „Педагогика в зелено” 2019-1-BG01-KA101-061869 по Програма „ЕРАЗЪМ +“ ключова дейност КД 1 „Образователна мобилност за граждани” сектор „Училищно образование”.

 

Уважаеми родители, ученици и приятели, Основно училище „Кирил Христов” спечели проект ”Педагогика в зелено” по програма Еразъм Плюс.

 Целта на проекта е чрез повишаване  квалификацията на четири педагози да се стимулират промени, които да модернизират нашето училище и въведат иновации в образователната среда и начините на преподаване. Желанието  ни е да подготвим учители, които да генерират промяната  и подготвят своите колеги за нея, интегрирайки  нови методи и инструменти на преподаване в нетрадиционна среда. Друга цел на европейската квалификация е придобиване на умения за адаптиране на учебното съдържание и образователната среда, основани природата и нейното опазване.

Европейската квалификация на учителите цели интереса и позитивното отношение на учениците към учебния процес.  Мотивацията им за работа  ще позволи на учителя да открива техните таланти. Осигуряването на квалифицирани педагози ще доведе до по-добра атмосфера в учебния час, активни участници и откриватели  в образователния процес. Прилагането на нови иновативни подходи като игрови подход, експеримент, откривателство са предпоставки за самостоятелно учене, оценяване и самооценяване. Поставените задачи и ангажираността на учениците в час ще стимулират тяхната отговорност и отчетност към учебния процес  като цяло. Реализацията на тази цел е стимул за учащите за включване в национални  и международни състезания, олимпиади. Новият подход на преподаване цели премахване на негативното отношение към училището и липсата на мотивация за учене у ученика. Повишаване  ефективността на училището като образователна институция. Усвоените нови ресурси и инструменти за работа  от педагогическите специалисти водят до трайни академични знания  по различните  учебни дисциплини.

Освен да осигури квалифицирани специалисти и повиши качеството на образование, тази европейска квалификация цели създаването на контакти на учителите извън рамките на училищната институция и създаване на връзки  между училището и образователни институции от други европейски страни.

За целите на проекта сме подготвили онлайн анкета, която можете да попълните тук:  https://forms.gle/f9RjK2ELoF9TRdQ6A